Co to jest?
Osocze bogatopłytkowe to nowa, niezwykle skuteczna metod stosowana w medycynie estetycznej jak również w chirurgii i ortopedii. Na gruncie medycyny estetycznej osocze stosuje się głównie w celu opóźnienia procesów starzenia i poprawy kondycji skóry. Natomiast na gruncie ortopedii i chirurgii osocze wykorzystywane jest w leczeniu stawów i trudno gojących się ran.
Osocze bogatopłytkowe inaczej zwane osoczem autologicznym (własnym) PRP(Plateled Rich Plasma) pozyskiwane jest z krwi pacjenta. Krew pobierana jest tuż przed zabiegiem, a następnie w wyniku specjalnego procesu dochodzi do oddzielenia osocza od krwinek. Pozyskane w ten sposób osocze jest kilkukrotnie zagęszczane, co powoduje, że ilość płytek krwi jest zazwyczaj 4-5-krotnie większa niż w pobieranej krwi. Skoncentrowane osocze zawiera proteiny i czynniki wzrostu, które po aktywacji stymulują odbudowę komórkową i tym samym prowadzą do regeneracji tkanek. Proces odbudowy jest w pełni naturalny, a osocze jako składnik organizmu jest całkowicie biokompatybilne.
Wskazania do zabiegu
Terapia osoczem bogatopłytkowym dedykowana jest:
- zniszczonej, mało elastycznej, suchej skórze twarzy, dekoltu, szyi, dłoni, ud i innych partii ciała,
- zmarszczkom, bruzdom,
- łysieniu,
- skórze po zabiegach laserowych.
Przebieg zabiegu
Zabieg trwa około 45-60 minut. W trackie zabiegu pobiera się od pacjenta krew – zazwyczaj około 20 ml. Następnie pobraną krew poddaje się wirowaniu, w trakcie którego dochodzi do oddzielenia się osocza od białych i czerwonych krwinek. Kolejno aktywuje się uzyskane osocze i podaje pacjentowi. W zależności od wykonywanego zabiegu osocze można podać w formie:
- mezoterapii,
- iniekcji podskórnej,
- maski.
Mezoterapia osoczem polega na wykonaniu licznych nakłuć (za pomocą niewielkiej, cienkiej igły) w okolicy zabiegowej i podaniu osocza. Zalecane w przypadku terapii mających na celu poprawę stanu skóry jej rewitalizację, likwidację drobnych zmarszczek oraz w przypadku problemów z wypadaniem włosów .
Iniekcja podskórna stosowana jest wówczas, gdy osocze bogatopłytkowe podawane jest w celu wypełnienia bruzdy lub danego obszaru (np. wypełnienie policzków).
Maska z osocza bogatopłytkowego stosowana jest po zabiegach laserowych, jak również w zabiegach rewitalizujących skórę.
W takcie zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort związany z nakłuciami. U osób szczególnie wrażliwych na ból istnieje możliwość znieczulenia skóry kremem znieczulającym.
Po zabiegu mogą pojawić się dolegliwości związane z wykonaniem serii nakłuć, tj. niewielki obrzęk, krwiak, zaczerwienienie, które ustępują w krótkim czasie.
Zabiegi wykonuje się w seriach. Zazwyczaj wskazane jest wykonanie 3-6 zabiegów w odstępach 2-4 tygodnie.
Spodziewane efekty
Osocze bogatopłytkowe w naturalny sposób pobudza skórę do odbudowy, dlatego też efekty zabiegów nie są natychmiastowe. Jeżeli stosujemy osocze bogatopłytkowe w formie mezoterapii, efekty są widoczne po około 2-3 miesiącach. W przypadku stosowania osocza jako preparatu wypełniającego pierwsze efekty widać bezpośrednio po zabiegu, jednak dla uzyskania pełnego efektu również potrzebujemy dłuższego czasu. Osocze w formie maski położone na skórę bezpośrednio po zabiegu laserowym powoduje natychmiastowe zmniejszenie zaczerwienienia, jednak na dalsze efekty potrzeba więcej czasu.
Ważne zalecenia, wskazania i przeciwwskazania
- Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są: choroby krwi, choroba nowotworowa, ciąża, karmienie piersią, leczenie antykoagulantami.
- Na 7 dni przed zabiegiem należy przestać przyjmować witaminę E oraz leki przeciwzapalne.
Stosowane produkty
REGENERIS