Witamy na stronie gabinetu

Rejestracja telefoniczna : Pn, Wt, Czw od godz. 14:30 do 16:00
    Kontakt : +48 795 418 811

Skleroterapia

Skleroterapia i mikroskleroterapia

Co to jest?

Skleroterapia

Jedna z metod leczenia żylaków, szczególnie wskazana przy żylakach nawrotowych, pierwotnych z wydolnym pniem żyły odpiszczelowej lub odstrzałowej, poszerzeń żylnych o typie venulektazji i teleangiektazji („pajączki”).
Skleroterapia polega na podaniu do światła żyły środka obliterującego, który powoduje jej zamknięcie. Może być wykonana płynem lub pianką obliterującą. Wybór środka obliterującego zależy od stopnia zaawansowania choroby.
Podany lek wywołuje w naczyniu stan zapalny, co prowadzi do powstania skrzepliny, która z czasem ulega zwłóknieniu w wyniku czego dochodzi do zamknięcia naczynia i zaniku żylaka.
W przypadku leczenia teleangiektazji i venulektazji zwykle stosuje się metodę mikroskleroterapii, a w przypadku leczenia żylaków lepsze efekty uzyskuje się metodą skleroterapii piankowej Tessariego.
Skleroterapię piankową wykonuje się pod kontrolą USG Doppler (wysokich częstotliwości), co umożliwia precyzyjną wizualizację naczyń i bezpieczne przeprowadzenie zabiegu.
Skleroterapia może być stosowana jako metoda samodzielna np. w przypadku zamykania mniejszych żylaków lub jako metoda uzupełniająca po zabiegach wewnątrz żylnego laserowego zamykania naczyń EVLT.

Mikroskleroterapia żył siatkowatych

Żyły siatkowate zaliczamy do drobnych naczyń krwionośnych, których średnica wynosi około 2-4 mm.  Żyły siatkowate położone są płytko pod skórą i tworzą bardzo rozbudowaną „siatkę” niebieskich naczyń. Naczynia siatkowate, położone tuż pod skórą można dostrzec „ gołym okiem”. Szczególnie widoczne są na zewnętrznej stronie uda i w dole podkolanowym. Żyły siatkowate również ulegają poszerzeniu i mogą w ich obrębie powstać żylaki. Bardzo często poszerzonym żyłom siatkowatym towarzyszą drobniejsze naczynia o zabarwieniu czerwonym i niebieskim są to teleangiektazje, które tworzą tzw. „pajączki”.
Pojawienie się poszerzonych naczyń siatkowatych i „pajączków” może wskazywać na rozwijającą się w głębiej położonych naczyniach żylnych niewydolność lub być tylko defektem kosmetycznym.
Mikroskleroterapia jest odmianą skleroterapii. Sposób wykonania zabiegu oraz istota działania podawanego preparatu jest taka sama. Innowacyjność mikrosleroterapii polega na zastosowaniu do monitorowania przebiegu zabiegu aparatu USG wysokich częstotliwości. Aparat USG wysokich częstotliwości pozwala na dokładne zlokalizowanie naczynia , które ma być zamknięte, określenie jego położenia, przebiegu oraz średnicy, dzięki czemu mamy możliwości precyzyjnego wykonania zabiegu oraz dobrania odpowiedniego środka do skleroterapii. Lekarz wykonujący zabieg pod kontrolą USG dokładnie widzi, czy igła znajduje się we wnętrzu naczynia i jak podawany środek się rozprzestrzenia. Jest to bardzo ważne, gdyż podanie „pianki” poza naczynie może spowodować martwicę skóry. Bez pomocy USG skleroterapia żył siatkowatych jest mniej precyzyjna, trudniejsza do wykonania i obarczona większą ilością powikłań. W zależności od rozległości problemu może zaistnieć konieczność wykonania kilku zabiegów.

Przebieg zabiegu

Zabieg poprzedzony jest badaniem USG Doppler. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Zabieg trwa około 30-40 minut, nie wymaga znieczulenia i jest mało bolesny. W trakcie zabiegu lekarz kilkakrotnie nakłuwa zamykane naczynie i wprowadza za pomocą cienkiej igły preparat do skleroterapii.  Po zabiegu pacjent zaopatrzony w pończochy przeciwżylakowe może wrócić do codziennej aktywności.
Zabieg wykonujemy pod kontrolą USG Doppler lub przy użyciu oświetlacza naczyniowego.

Spodziewane efekty

Skleroterapia jest metodą bezpieczną, która obarczona jest niewielką ilością  możliwych powikłań. Powikłaniem najmniej akceptowanym przez pacjentki jest możliwość wystąpienia po zabiegu przebarwienia o kolorze brązowym zlokalizowanym wzdłuż przebiegu poddanego leczeniu naczynia. W większości pacjentów przebarwienia ustępują samoistnie do 12 miesięcy po zabiegu, natomiast u około 5% pacjentów przebarwienia mają charakter trwały.
Ważne zalecenia, wskazania i przeciwwskazania
Zabiegów nie wykonuje się u kobiet ciężarnych i karmiących, osób z chorobą nowotworową.

Gabinet chirurgii ogólnej i medycyny estetycznej Pawłowice

Przyjmujemy: Poniedziałek, Wtorek, Czwartek

Nasz fanpage

Zwiń