Co to jest?
Fibryna bogatopłytkowa (PRF – plateletrich fibrin) to nierozpuszczalne białko, wytrącające się z osocza krwi podczas krzepnięcia. Fibryna, podobnie jak osocze bogatopłytkowe (PRP), jest uzyskiwana z krwi pacjenta poprzez jej odpowiednią obróbkę. Mimo to jest to jednak preparat o innych właściwościach. Uzyskuje się go co prawda w procesie odwirowania krwi, jednak znacznie wolniejszym.
Preparat, który podaje się pacjentowi, zawiera nie tylko płytki krwi i czynniki wzrostu, ale również innego rodzaju komórki, wpływające pozytywnie na proces regeneracji, w tym także mezenchymalne komórki macierzyste. Dzięki temu efekty terapeutyczne w postaci regeneracji, inaczej mówiąc „odmłodzenia” skóry mogą być po pierwsze lepsze, po drugie dłużej się utrzymują.
PRF (Platelet Rich Fibrin – fibryna bogatopłytkowa) prowadzi do regularnego i ciągłego uwalniania czynników wzrostu w ciągu jednego tygodnia od zabiegu. Co więcej zapewnia również dostęp do białek macierzy zewnątrzkomórkowej, takich jak włóknik, kolagen typu IV, elastyna – w rezultacie uzyskuje się skuteczną stymulację wzrostu naczyń krwionośnych
Powyższa metoda cechuje się wyższą skutecznością w porównaniu z osoczem bogatopłytkowym.
W i-PRF występuje duże stężenie krążących mezenchymalnych komórek macierzystych. Dzięki właśnie tej innowacyjnej cesze i-PRF wykazuje najsilniejszy potencjał stymulacji regeneracji.
W technice PRF (Platelet Rich Fibrin) najważniejszy jest czas odwirowania krwi. Podczas odwirowania płytki krwi osiadają na włóknach fibrynowych i powoli uwalniają czynniki wzrostu. Proces regeneracji tkanek jest dużo lepszy, a efekty utrzymują się o wiele dużej niż w metodzie po podaniu osocza bogatopłytkowego.
PRF to najnowsza ewolucja zabiegów z osoczem bogatopłytkowym.
Wskazania do zabiegu
Terapia fibryną bogatopłtykową pomaga:
- odmłodzić skórę
- zregenerować i przyspieszyć proces gojenia się skóry po zabiegach
- jest bardzo pomocna przy łysieniu typu męskiego
- doskonale wpływa na gojenie się tkanek twardych
Przebieg zabiegu
Jak przed każdym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, niezbędna jest oczywiście konsultacja ze specjalistą. Po ustaleniu wskazań i przeciwskazań, przeprowadzany jest zabieg. 30 minut przed zabiegiem leczona okolica smarowana jest kremem znieczulającym.
Sam zabieg i-PRF przebiega w następujących etapach:
- lekarz medycyny estetycznej pobiera do specjalnych probówek niewielką objętość krwi pacjenta (co najmniej 32 ml)
- probówki są odwirowywane przez 5 minut w specjalnej wirówce
- następnie z każdej z probówek odciągana jest frakcja około 1 ml i-PRF
- w ostatnim etapie za pomocą bardzo cienkiej igły lekarz medycyny estetycznej wstrzykuje i-PRF w leczony obszar skóry
Spodziewane efekty
- efekt rewitalizacji, poprawy kondycji skóry
- poprawa nawilżenia skóry
- delikatny efekt wypełnienia tkanki
- naturalna sieć na której odbywają się procesy naprawcze
- co najważniejsze – zawieszone na włóknach fibryny płytki krwi powoli uwalniają czynniki wzrostu. Jest to podstawowa różnica z osoczem bogatopłytkowym. Dzięki powolnemu uwalnianiu czynników wzrostu uzyskujemy silniejsze efekty stymulujące regenerację. Dlaczego? – ponieważ początkowo komórki skóry, które chcemy stymulować nie posiadają receptorów dla czynników wzrostu
Ważne zalecenia, wskazania i przeciwwskazania
Ze względu na fakt, że zabieg ten polega na wstrzyknięciu w skórę pacjenta jego własnych składników krwi, przeciwwskazania do zabiegów i-PRF są bardzo wąskie. Należą do nich takie klasyczne przeciwwskazania, jak ciąża, laktacja, wybrane choroby krwi itp.
Stosowane produkty:
Keymed